Kauno apskritis

DUBYSA

Vietovės tipas: Baidarių maršrutas
Adresas: Lyduvėnai, Šiluvos sen., Raseinių raj.

Dubysa – upė Vidurio Lietuvoje, tekanti Žemaitijoje; Nemuno dešinysis intakas. Prasideda Šiaulių rajone, 4 km į šiaurės vakarus nuo Rėkyvos ežero, iš Bubių tvenkinio. Teka į pietus per Kelmės rajoną, pro Lyduvėnus, Betygalą, Ariogalą. Žemupys skiria Jurbarko ir Kauno rajonus. Įteka į Nemuną 167 km nuo jo žiočių, ties Seredžiumi
Slėnis 300–500 m pločio, šlaitai iki 40 m aukščio, statūs (ypač ties Ariogala, kur slėnis kerta galinių morenų ruožą). Vidurupio vagos plotis 20–30 m, žemupio 40–60 m. Vidutinis nuolydis 70 cm/km. Srovės greitis 0,1-0,3 m/s. Debitas ties žiotimis: minimalus 4 m³/s, vidutinis 13,4 m³/s, maksimalus 100–150 m³/s. Dubysą daugiausia maitina lietaus ir sniego tirpsmo vanduo, todėl jos lygis smarkiai svyruoja.
Krantuose yra XIII-XIV a. piliakalnių. Lyduvėnuose ir Padubysyje yra vandens matavimo postai. Ties Bubiais yra 418 ha Bubių tvenkinys, Mirskiškėje ir Dengtiltyje – malūnų užtvankos. Per Dubysą yra nutiestas ilgiausias ir aukščiausias Lietuvoje tiltas – Lyduvėnų tiltas.
Dubysa nėra labai srauni upė, tinka plaukimui šeimom ssu mažais vaikais, upėje pasitaiko akmenų, seklumų, yra vandens malūnų griuvenų. Maršrutą Dubysa galima pradėti nuo Kelmės - Tytuvėnų tilto ir plaukti upe iki santakos su Nemunu.
Šaltinis: plačiau
DUBYSA
Raktažodžiai: Baidarių maršrutas

Comments are closed.