GAČIONIŲ DVARAS

Kur rasti. Gačionių km. , Jūžintų sen. , Rokiškio raj.

Gačionių dvarą Rozenai, kildinami iš Kalavijuočių ordino, valdo nuo XVIII a. pradžios. Baltijos šalyse Rozenai įsikūrė jau XIII a. Seniausia Rozenų rezidencija yra Gross Roop, išlikusi iki mūsų dienų – pilis Straupėje (Latvijoje), 80 km į šiaurę nuo Rygos, prie kelio į Tartu. Rozenų šeimos šaka Kuršo žemėje gyveno nuo XIII a. iki 1939 m.

Gačionių dvaras buvo pastatytas 1858 m. ankstesnio dvaro, stovinčio netoliese, vietoje. Dabartiniai neoklasicistiniai mediniai dvaro rūmai buvo pastatyti 1870 m. pagal inžinieriaus Jano Rozeno projektą. Senieji dvaro baldai ir meno vertybės ypač nukentėjo Pirmojo pasaulinio karo metais. Paskutinis Gačionių dvaro savininkas buvo Petras Rozenas. Jis gimė dvare 1865 m., o mirė Vilniuje 1945 m.

Antrojo pasaulinio karo metu Gačionių dvarą buvo užėmę ir sovietai, ir naciai.

Apie 1940-uosius, ištrėmus Rozenų šeimą, dvaras buvo nacionalizuotas: sovietmečiu čia įsikūrė kolūkio kontora, biblioteka, kultūros namai, gyvenamieji butai ir sandėliukai. Vienoje patalpų buvo apgyvendintos vištos. Neprižiūrimas medinis pastatas ėmė sparčiai nykti. Kai žmogaus ir laiko niokojamame dvarelyje tapo pavojinga gyventi, jis buvo paliktas likimo valiai.

Po Nepriklausomybės atkūrimo 1990 metais Gačionių dvaro rūmus susigrąžino Lietuvos pilietybę išsaugojęs baronas Antonas Rozenas, kuris, pabėgęs iš sovietinių lagerių, gyveno Lenkijoje. XXI amžiaus pradžioje A. Rozenas šį dvarą padovanojo savo sūnui Piotrui. 1999 m. Gačionių dvarą atgavo Rozenų šeimos palikuonis Piotras Rozenas, gyvenantis Prancūzijoje, kuris pradėjo restauravimo darbus bei parko tvarkymą. Tvarkymo darbai truko 7 metus.

Pagal senas nuotraukas ir giminės turimą informaciją begriūvantis dvaro rūmas atkurtas toks, koks kadaise ir buvo. Ypač tiksliai atkurta statinio išorė. Baronas Piotras pasakojo, kad net perdangą tvirtinančios vinys kaltos medinės, nes taip buvo senajame dvare. Atvėręs dvaro duris gali pasijusti lyg būtum patekęs į XIX a. pabaigos dvaro menę su didingą senovę liudijančiais originaliais baldais, šviestuvais, medžiu puoštu židiniu, paveikslais, aksomo krėslais ir minkštasuoliais. Ant sienų – Rozenų dinastijos istorija: daugybė senų giminės ir dvaro fotografijų. Tai vienintelis išlikęs  medinis dvaras Rokiškio krašte.

Autentiškai atkurtas ne tik pats dvaro rūmas, kiti statiniai, bet ir didžiulis parkas su senaisiais tvenkiniais, gėlynais, takais ir įspūdinga kelių šimtmečių liepų alėja. Parką šie galiūnai medžiai juosia apie 2 km, o alėjos pabaigoje  liepos tarsi subrenda į rūmo  papėdėje esantį Gačionių ežerą.

Parengta pagal: www.kpd.lt/sugriztantys-dvarai-34-gacioniu-dvaras-viesnage-autentiskoje-aplinkoje-pas-barona-rozena/
OBJEKTAS ŽEMĖLAPYJE
Rokiškio rajono lankytinos vietos

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.