ĮSPŪDŽIAI IŠ SOFIJOS

Gavome Sigitos Aušiūraitės kelionės po Sofiją įspūdžius. Nuotraukos autorės ir Wikimedia Commons.
Plečiame akiratį ir keliaujame už Lietuvos ribų giliau į Pietryčių Europą. Šįkart kelionės tikslas– balkaniškoji Sofija. Kelionės data: Balandžio 14-17 d.
Sofija – Bulgarijos sostinė ir didžiausias šalies miestas, gyventojų skaičius su rajonais siekia apie 1.7 milijono. Įsikūrusi ranka pasiekiamo Vitošos kalnų masyvo pašlaitėje ir oficialiai paskelbta pigiausia Europos sostine keliauti, Sofija yra vienas patraukliausių turistinių miestų Europoje.
Tuo įsitikinti galėjome ir mes. Keliavome Balandžio viduryje, trys dienos pasirodė kiek per maža ištyrinėti žymiausias miesto vietas ir aplankyti Nacionalinį Vitošos parką.
Svarbu paminėti – šventinėmis dienomis beveik visi miesto muziejai uždaryti, tad patartina pasitikrinti prieš keliaujant.


 

Kviečiame jungtis į kapamatyti.lt grupes:
kapamatyti Lietuva
kapamatyti Lenkija
kapamatyti Latvija
Turizmo paslaugos ir pramogos

Vaizdas tik išlipus iš lėktuvo. Oro uostas yra toliau nuo miesto, bet susisiekimas puikus – metro veža iki pat centro. Vieno pravažiavimo kaina – apie 82 euro centai ( 1,60 LEV, vietine valiuta).


Pačios metro stotys vertos dėmėsio. Naujos statybos, milžiniškos erdvės ir pasigėrėjimą keliantys interjerai. Metro linijų pilnai užtenka pasiekti žymiausias miesto vietas, o jei norisi toliau (pvz į Nacionalinį Vitošos parką) – puikiai išvystytas ir vietinių autobusų tinklas.


Vaizdas pro viešbučio langą. 4 žvaigždučių viešbutis miesto centre trims naktims dviems suaugusiems kainavo apie 200EUR. Pasirinkimas platus – mieste veikia keli šimtai viešbučių ir svečių namų. Kiekvienas keliaujantis gali nesunkiai rasti nakvynę pagal poreikius ir biudžetą.


Nacionalinė kalba – bulgarų. Rašto sistema – kirilica, tad rusakalbiai turistai gali nesunkiai perskaityti užrašus ir šiek tiek suprasti dėl kalbų panašumų. Įdomus istorinis faktas – kirilica buvo sukurta būtent Bulgarijoje graikų rašto sistemos pagrindu.
Aptarnavimo srityje visi kalba angliškai ir puikiai supranta rusų, nors kalbėti pastarąja vengia. Nepaisant to, vietiniai gyventojai pasirodė ypatingai šilti ir draugiški.


Miesto architektūra unikali savo eklektika, kurioje susipina romėnų, osmanų, sovietinio brutalizmo architektūros stiliai. Miestas palieka didingumo įspūdį: masyvūs pastatai, plačios gatvės, bulvarai ir miesto aikštės. Gausu muziejų ir monumentų besidomintiems istorija; savaitgalio tikriausiai būtų per maža aplankyti visiems. Ypatingą įspūdį palieka cerkvės – gausiai dekoratyvios, kai kurios, pavyzdžiui Ротонда Свети Георги, išlikę nuo IV amžiaus (veikianti, galima įeiti į vidų).


Neįmanoma pro akis praleist Aleksandro Nevskio Katedros (Катедрален храм Александър Невски), stūkstančios pačiame miesto centre, šalia parlamento rūmų. Viena didžiausių ortodoksinių katedrų pasaulyje, baigta statyti 1912 metais. Turi požeminę galeriją (kriptą), kurią vertą aplankyti dėl didžiausios ortodoksinių ikonų kolekcijos Europoje.


Nemažai ir kitų religijų pastatų bei bažnyčių. Gyventojai labai atviri, nori apsižvalgyti mečetėje, eidamas pro šalį, – mielai prašom užeiti!


Nacionalinis Vitošos parkas.


Norėjome pasiekti snieguotą Vitošos viršūnę, bet mūsų nusivylimui sužinojome, kad ne sezono metu visi keltuvai uždaryti. Tad viršūnių mėgėjams vertėtų iš anksto pasitikrinti sezoninius tvarkaraščius. Nepaisant to, vis tiek nutarėme pasimėgauti kalną supančiu miškinguoju parku (miesto autobusai nuveža prie pat). Kopėme palei kalnų upokšnį,


ieškoti Bojanos krioklio.


Leidžiantis radome kalnų ežerą.


KITA PASAKOJIMO DALIS ŽEMIAU

Taip pat skaitykite:
Buktos gamtinis pažintinis takas
Po Veisiejų regioninį parką II
Bus sutvarkyti 10 Kauno rajono piliakalnių
Gulbiniškių raketinė bazė
Asvejos regioninio parko lankytinos vietos


Lengva pasiklysti, nes teritorija milžiniška, verta turėti išankstinį planą, ką tiksliai norite pamatyti, ir parko žemėlapį. Gamtos vaizdai – su kaupu atperkantys visas pastangas ir investuotą laiką.

Bulgariška virtuvė


Vienas paskutinių bet ne mažiau svarbių kelionės potyrių, vertų paminėti – nacionalinė bulgarų virtuvė. Na, neaišku, kiek ji nacionalinė, turint omenyje spalvingą šalies ir miesto istoriją. Patiekaluose susipina graikų, italų, rusų virtuvės ypatumai. Kadangi švelnus kontinentinis klimatas ypatingai palankus daržovėms ir galvijams auginti, šviežių salotų ir daržovių, mėsos ir pieno produktų, ypač sūrio ir jogurto, įvairovė tiesiog stulbinanti. Sakoma, kad išskirtinį skonį jiems suteikia tik bulgariškame ore randama bakterija pavadinimu Lactobacillus bulgaricus, – vienas didžiausių nacionalinių pasididžiavimų! Dėl žemų maisto kainų, kokybės ir porcijų dydžio, negalėjome nesilankyti vietinėse kavinėse ir restoranuose; du suaugusieji persivalgyti gali už maždaug 12-15EUR. Pavyzdžiui, ragavome nacionalinę šaltą sriubą – tatator – gaminamą, žinoma, su vietiniu jogurtu, ir truputį primenančią šaltibarščius.


Skanaus!

Bookmark the permalink.

Comments are closed.