Škėvonių atodanga

Address

Škėvonys, Birštono sen., Birštono raj.

GPS

54.6049008, 24.0035006


Škėvonių atodanga yra viena žinomiausių kvartero amžiaus uolienų atodangų Nemuno slėnio šlaituose. Ji įtraukta ir į vertingiausių Šiaurės Vakarų Europoje geologinių objektų sąrašą. Daugiau nei pusę kilometro besitęsianti, iki 33 m aukščio atodanga – unikalaus Škėvonių gūbrio pjūvis, su ryškiais dviejų paskutiniųjų ledynmečių ir tarpledynmečio nuogulų sluoksniais. Siauriausioje vietoje gūbrio plotis mažiau nei 100 m, o plačiausioje – kiek daugiau kaip 400 m. .

Atodangos vidurinėje dalyje yra gilus ir platus erozinis įrėžis (čia šlaitas nuožulnesnis). Apatinė atodangos dalis kai kur pašlapusi dėl požeminio vandens ištakų. Išlikusi retai kur kitur aptinkama dūlėjimo pluta siekia 1-2,5 m storio (maždaug 5 m virš vandens aukštyje matoma rausvai ruda ir gelsva juosta). Tarpledynmečio sluoksnis padeda mokslininkams atkurti prieš 117–130 tūkst. metų vyravusio šiltojo laikotarpio gamtines sąlygas. Tokios dūlėjimo plutos konstatavimas stratigrafams palengvina nustatyti vidurinio ir viršutinio pleistoceno uolienų ribą, padeda pažinti landšafto paleogeografines sąlygas tarpledynmetyje. Tai – vienas iš vertingiausių geologinių objektų Šiaurės Europoje, susiformavęs ledynmečio pabaigoje

Daugiau nei pusę kilometro besidriekiantis atodangos skardis aukščiausioje vietoje siekia net 33 m. aukštį. Jos viršumi vingiuoja 1,6 km ilgio pažintinis takas. Geologams ši vieta yra vertinga dėl skirtingų uolienų, galinčių atskleisti daugiau 100 tūkst. metų senumo kraštovaizdžio kūrimosi procesus, o keliautojams – puiki vieta pasigrožėti Nemuno ir jo pakrančių panorama. Pati atodanga geriausiai matoma ne nuo pažintinio tako, o plaukiant Nemunu arba iš kitame krante esančios Giraitiškės poilsiavietės. Gražiausias vaizdas – leidžiantis saulei, tuomet skiringi uolienų sluoksniai nusidažo vaivorykštės splavomis.

Žvelgiant į atodangą pagal skirtingas uolienų spalvas galima atskirti paskutiniųjų ledynmečių ir tarpledynmečių nuogulas. Jei pažvelgsite atidžiau, pastebėsite vertingiausią moksliniu požiūriu sluoksnį. Maždaug 4 m virš Nemuno vandens lygio išlikusi 117–130 tūkst. senumo vadinamoji dūlėjimo pluta, aptinkama itin retai. Jei susidomėjote atodangos geologine kilme, užsukite į Nemuno kilpų regioninio parko direkcijos lankytojų centrą, ten galima sužinoti daugiau.

Skaitykite daugiau: https://www.visitbirstonas.lt/lankytinos-vietos/skevoniu-atodanga/Booking.com

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *