SALAMIESČIO DVARAS

Kur rasti. Vytautų g. , Salamiestis , Kupiškio raj.

Iki XVIII a. Salamiesčio dvaras priklausė Radvilų giminei, vėliau dvarą valdė Tiškevičiai. XVII a. šaltiniuose randama, kad Salamiesčio dvaras keturis kartus per metus turėjo teikti prie bažnyčios įkurtai špitolei nustatytą išlaikymą. Salamiesčio špitolėje rūpintasi 6 vargšais.  

Dauguma dvaro statinių pastatyti XIX a. 3–6 dešimtmečiais. Klasicizmo formas turintys rūmai pastatyti sodybos centre, kelių susikirtime, fasadas nukreiptas į kelią Vabalninkas–Kupiškis, link kurio vedė lapuočių medžių alėja. Rūmai stačiakampiai, vieno aukšto, stogas keturšlaitis. Fasade – keturių kolonų portikas, neaukštas, primena paprastą dvišlaitį prieangį. Jo kolonas į viršų kiek siaurėja, tačiau neturi kapitelių ir nėra kanoninių proporcijų. Langai po du atskirti rustuotų menčių. Pastogėje nesudėtingos formos karnizas – jo originalios dalys šiandien išlikę tik galiniuose fasaduose.

Salamiesčio dvaro kumetynas, svirnas, alaus bravoras apie 1850 m. buvo pastatyti iš plūkto molio blokų. Cokolis iš akmens mūro. Fasadai papuošti rustuotomis mentėmis ir langų apvadais. Svirno galiniame fasade buvo dvi kolonos. Arčiau kelio stovėjo neišlikęs didelis grūdų sandėlis. Kitame sodybos gale, aukščiausioje vietoje, apie XIX a. vidurį iš lauko akmenų buvo sumūrytas vėjo malūnas profiliuota kepure.

Parengta pagal www.info.kupiskis.lt/lankytinos-vietos-marsrutai/dvarai/

OBJEKTAS ŽEMĖLAPYJE
KUPIŠKIO RAJONO LANKYTINOS VIETOS

Bookmark the permalink.

Comments are closed.