LANKYTINOS VIETOS VYGRIŲ NACIONALINIAME PARKE

LANKYTINOS VIETOS VYGRIŲ NACIONALINIAME PARKE

Šiame straipsnyje aprašyta lankytinos vietos Vygrių nacionaliniame parke: muziejai, pažintiniai takai, apžvalgos bokštai.

Taip pat skaitykite: Geriausi viešbučiai Suvalkusoe ir Vygrių nacionaliniame parke

Lankytinos vietos Suvalkuose

MUZIEJAI VYGRIŲ NACIONALINIAME PARKE

Vygrių nacionalinio parko etnografinė ekspozicija

Krzywe, Lenkija

Ekspozicija įkurta miškininko sodybos ūkiniame pastate, 150 metrų nuo parko lankytojų centro. Čia galima susipažinti su vietovės kultūriniu paveldu. Ekspozicijoje surinkta apie 800 eksponatų. Beveik visi eksponatai yra padovanoti parko gyventojų.
Pirmame kambaryje surinkti eksponatai susiję su arkliais ir jų naudojimu ūkyje. Antrame ir trečiame kambariuose galima apžiūrėti XIX amžiaus – XX amžiaus pradžios namų apyvokos reikmenis. Ketvirtame kambaryje rasite linų apdirbimo įrankius, staliaus ir odininko darbo priemones. Kieme galima apžiūrėti įvairius žemės ūkio padargus. Taip pat yra tradicinių augalų daržas.

Vygrių nacionalinio parko etnografinė ekspozicija

Vygrių nacionalinio parko lankytojų centras

Krzywe 82, Krzywe, Lenkija

Vygrių nacionalio parko lankytojų centre veikiančioje Vygrių ežero ekspozicijoje galite susipažinti su informacija apie parką bei jo augaliją bei gyvūniją, taip pat susipažinti su parko istorija nuo ledynmečio iki šių dienų bei parko lankytinais objektais. Čia rasite ir edukacinių žaidimų vaikams.

Vygrių nacionalinio parko lankytojų centras

Žvejybos istorijos Vygrių ežere muziejus

Czerwony Folwark, Lenkija

Ekspozicija skirta visiems, besidomintiems Vygrių ežero ir jo apylinkių gamtinėmis, istorinėmis ir kultūrinėmis vertybėmis, ir ypač tiems, kurie domisi žvejyba. Čia rasite daugybę įdomių eksponatų, tokių kaip: žvejų valtys, ledlaužis ir kita įranga, naudojama žvejybai ir vėžių gaudymui. Ekspozicijoje taip pat galite pamatyti kai kurių žuvų pavyzdžius ir dokumentinius filmus apie žvejybą.

Žvejybos istorijos Vygrių ežere muziejus

Vygrių muziejus

Stary Folwark 50, Suwałki

Muziejuje parengta nuolatinė ekspozicija, pristatanti vietovės istoriją, Vygrių nacionalinio parko ežerų, upių, durpynų ir sausumos ekosistemas, žmogaus veiklą, taip pat buvusios Vygrių hidrobiologinės stoties istoriją ir pasiekimus. Muziejuje yra laboratorijų kambarys edukaciniams užsiėmimams ir projekcijų kambarys – vieta filmams, skaidrių demonstravimui ir seminarams.

Vygrių muziejus

Vygrių siaurasis geležinkelis ir muziejus

Płociczno – Tartak 40 Suwałki, Lenkija

Geležinkelio maršrutas yra 10 km ilgio. Kelias veda iš Płociczno miestelio per pietinę Vygrių nacionalinio parko dalį. Palei geležinkelio maršrutą, gražiausiose vietose, įrengtos apžvalgos aikštelės prie Vygrių ežero.
Kelionė trunka, įskaitant sustojimus, 2 val. 20 min.

Muziejuje galima pamatyti įvairių tipų lokomotyvus ir vagonus, kurie buvo naudojami siaurajame geležinkelyje bei sužinoti daugiau apie siauruko istoriją.

Vygrių siaurasis geležinkelis ir muziejus

Kamaldulių vienuolynas ir muziejus

Wigry 11, Wigry, Lenkija

Ežerais apsuptos Vygrių apylinkės Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sudėtyje buvo iki pat Trečiojo Abiejų Tautų Respublikos padalijimo. Vygriai – legendinis LDK valdovų medžioklės dvaras, kurio žemes Jonas Kazimieras Vaza užrašė 1667 m. iš Italijos atvykusiems kamaldulių vienuoliams.  Vygrių ežero saloje, vėliau sujungtoje su krantu, įsikūrė įspūdingas, Pažaislį primenantis, barokinis vienuolyno ansamblis. Čia apgyvendinti vienuoliai buvo įpareigoti melstis už valstybės ir valdovo gerovę. 1795 m. Prūsijai atitekęs vienuolynas buvo likviduotas, tapo Vygrių vyskupijos centru.

Vienuolyno ir bažnyčios ansamblis įsikūrę ant specialiai suformuoto, aukštomis sienomis įrėminto, viduramžių citadelę primenančio pylimo. Šis religinis kompleksas yra tarsi atskiras miestelis su akmenimis grįstomis gatvėmis, palei jas išsidėsčiusiais vienuolių namukais, ūkiniais pastatais, aikštėmis, erdvę skaidančiomis alėjomis, degtomis galerijomis, laiptais ir kitais urbanistiniais elementais. Dekoratyviomis sienomis atskirtoje ir vartais suskaidytoje erdvėje išryškėja dvi pagal simetrijos ašį išdėstytos pagrindinės architektūrinės dominantės – bažnyčia vakarinėje ansamblio dalyje ir trijų tarpsnių laikrodžio bokštas su dekoratyviu barokiniu šalmu rytinėje pusėje.

Pirmoji bažnyčia, statyta dar XVII a. antroje pusėje, buvo medinė, dabartinė, dvibokštė vėlyvojo baroko bažnyčia iškilo 1745 m. Bazilikos tipo trinavės bažnyčios rytinis ir vakarinis fasadai puošti piliastrais ir trikampiais frontonais. Per Antrąjį Pasaulinį karą nugriauti bokštai rekonstruoti šeštajame dešimtmetyje. Dabar atstatytas visas vienuolyno ansamblis, čia taip pat įkurti poilsio namai. 

Kamendulių vienuolynas vygrių nacionalinis parkas
Nuotr. J. Gumowski

PAŽINTINIAI TAKAI VYGRIŲ NACIONALINIAME PARKE

Miško pažintinis takas

Krzywe 82, Krzywe, Lenkija

Takas prasideda netoli lankytojų centro Krzywe.

Pažintinio tako ilgis 1,5 km. Kelias veda aplink Suchar I ežerėlį ir supažindina su skirtingais miškų tipais. Take taip pat rasite rekonstruotą senovės elnių medžiotojų stovyklavietę.

Prieš eidami taku, Turizmo informacijos centre turėtumėte nusipirkti įėjimo į parką bilietą.

Suchary ežerėlių pažintinis takas

Krzywe, Lenkija

Takas prasideda 800 metrų nuo lankytojų centro. Tako ilgis 2,5 km. Takas driekiasi tarp mažų miško ežerėlių (Suchary) per pelkėtą mišką, ir supažindina su vietovei būdingais augalais ir gyvūnais. Keliaudami galėsite pamatyti bebrų buveines, jų paliktas žymes ant medžių ir, jei pasiseks, patį bebrą. Per pelkėtas vietas nutiesti mediniai takeliai, taip pat įrengtos kelios poilsiavietės ir apžvalgos bokštelis.

Varliagyvių pažintinis takas

Rosochaty Róg, Lenkija

Takas yra Rosochaty Róg kaime, jo ilgis 4,2 km. Jis veda tarp mažų tvenkinių, įrengtų specialiai varliagyviams. Yra 6 informacinės lentos, kuriose galima rasti informacijos apie varliagyvius, ir apžvalgos platforma. Kaip ir visus pažintinius takus, jį galite lankyti visus metus,tačiau geriausias laikas stebėti varliagyvius yra jų poravimosi metu, pavasarį.

Ežerų pažintinis takas

Słupie, Lenkija

Takas yra pietinėje Vygrių ežero dalyje, Słupie miestelyje. Takas prasideda Słupiańska įlankoje, netoli Łysocha pusiasalio. Pažintinio tako ilgis 5,2 km. Čia pateikiama informacija apie vietovės istoriją, geomorfologiją, būdingą augaliją, gyvūniją ir tris ežerus: Wigry, Suchar Wielki ir Długie.

ezeru pazintinis takas lankytinos vietos vygrių nacionaliniame parke

Sengirės pažintinis takas

Wysoki Most, Lenkija

Takas yra Wysoki Most miestelyje, Augustavo sengirės šiaurinėje dalyje, prie Juodosios Ančios upės. Tako ilgis 3,7 km, jis prasideda prie Juodosios Ančios upės tilto. Yra 8 informacinės lentos, kuriose sužinosite apie vietovę akmens amžiuje, Juodosios Ančios upę, Konopniak ežerėlį, pelkės bei sengirės augaliją bei gyvūniją, tai pat deguto gavybą.

Samle pažintinis takas

Nowa Wieś, Lenkija

Pereiti pažintinį taką užtrunka 2,5 valandos (4,8 km ilgis). 

Pažintinis takas driekiasi šiaurinėje parko dalyje. Jo pavadinimas kilęs nuo netoliese esančių ežerų.  Maršrutas prasideda Nowa Wieś miestelyje, toliau driekiasi Samlankos upės pakrante bei eina pro Samle Duże ir Małe, Gałęziste, Białe Pierciańskie ir Krolowek ežerus.

Samle pažintinis takas lankytinos vietos vygrių nacionaliniame parke

APŽVALGOS BOKŠTAI VYGRIŲ NACIONALINIAME PARKE

Nova Wies apžvalgos bokštas

Nowa Wieś, Suwałki , Lenkija

Bokštas stovi Maniówka upės slėnyje ir nuo jo atsiveria gražūs šiaurinės parko dalies vaizdai. Iš bokšto taip pat galima pamatyti Kaletniko kaimo bažnyčios bokštą, ir, jei leidžia oro sąlygos, Krasnapolio kaimo pastatus.


Stari Palivarko apžvalgos bokštas

Stary Folwark, Lenkija

Bokštas iškilęs 150 m virš jūros lygio. Iš bokšto atsiveria vaizdas į Vygrio ežero šiaurinę dalį, Stari Palivarko kaimelį ir Kamaldulių vienuolyno kompleksą.

Krušniko apžvalgos bokštas

Krusznik, Lenkija

Iš bokšto atsiveria vaizdas į Vygrio ežero pietinę dalį, kur tolumoje galima pamatyti net Gavrych Rūdos bažnyčios bokštą. Šlapiose pievose, besidriekiančiose iki Krušniko ežero, pavasarį galima stebėti gerves, gandrus ir kitus paukščius. Pietuose matosi Mulaczysko ežeras bei už jo esantis Augustavo miškas. 

apžvalgos bokštas lankytinos vietos vygrių nacionaliniame parke

Gavrych Rūdos apžvalgos bokštas

Gawrych Ruda, Lenkija

Iš bokšto šiaurės kryptimi atsiveria vaizdas į Okrągłe ežerą, pietų kryptimi – į vakarinį Vygrio ežero krantą. Čia taip pat galite stebėti ežere plaukiojančius įvairius vandens paukščius. Bokštas yra šalia turistinio komplekso „U Jawora“

apzvalgos bokstas lankytinos vietos vygriu nazionaliniame parke

Vygrių nacionalinio parko panoramos: https://www.ai360.pl/panoramy/962,8462.html