PIRMAS VIZITAS ANYKŠČIUOSE – KĄ VERTA PAMATYTI?

PIRMAS VIZITAS ANYKŠČIUOSE – KĄ VERTA PAMATYTI?

Anykščiai jau ne vienus metus pritraukia didelį srautą turistų ir yra viena patraukliausių turizmo vietovių Lietuvoje. Todėl atrinkome įdomiausias lankytinas vietas, kurias verta aplankyti atvažiavus į Ankykščius, taip pat pridėjome objektų, kuriuos galima aplankyti esant laiko.

A. BARANAUSKO IR A. VIENUOLIO – ŽUKAUSKO MEMORIALINIS MUZIEJUS

A.Vienuolio g. 2, Anykščiai

www.baranauskas.lt

Pažintį su Anykščiais rekomenduojame pradėti čia, kadangi šioje vietoje taip pat įsikūręs Anykščių turizmo informacijos centras.

A. Baranausko (1835-1902) klėtelė, pastatyta 1826 m., – pirmasis memorialinis muziejus Lietuvoje. Čia 1858-1859 m. vasaromis 24-erių metų poetas A. Baranauskas parašė himną Lietuvos praeičiai – poemą „Anykščių šilelis“. Pastogėje, iš kurios pasklido geriausiai pasaulyje žinomas lietuvių literatūros kūrinys, dabar saugomi ir eksponuojami autentiški A. Baranausko ir jo šeimos baldai, buities daiktai, knygos.

Garsiausio XX a. pirmosios pusės anykštėno rašytojo A. Žukausko-Vienuolio (1882–1957) memorialinis namas-muziejus – buvę miestelio inteligentų namai, kuriuose persipynė vaistininko pareigos ir rašytojo pašaukimas, Anykščių istorijos šimtmečiai ir Kaukazo tradicijos. Čia saugoma autentiška rašytojo buities ir kūrybos erdvė, sodelyje – A. Vienuolio kapas. 

Taip pat skaitykite:

Suvalkų apskritis ir Vygrių nacionalinis parkas

GERIAUSIOS APGYVENDINIMO ĮSTAIGOS ANYKŠČIUOSE

VISOS LANKYTINOS VIETOS ANYKŠČIUOSE

PRAMOGOS ANYKŠČIUOSE

SIAURUKO MUZIEJUS

Vilties g. 2, Anykščiai

www.siaurukomuziejus.lt

Šimtametės Anykščių geležinkelio stoties komplekse įsikūrusiame Siauruko muziejuje eksponuojamas „Škoda“ garvežys, drezinos, kiti siaurojo geležinkelio riedmenys, įvairios ryšio bei signalizavimo priemonės. Stotyje – laukiamoji salė,  tarpukario Lietuvos stoties viršininko kabinetas. Galima išbandyti veikiančius eksponatus – rankinę dreziną bei triratį ant bėgių.  Taip pat čia galite išbandyti reguliarius reisus, vykstančius gegužės–spalio mėnesiais.

OKULIČIŪTĖS DVARELIS IR ANYKŠČIŲ MIESTO PARKAS

Paupio g. 10, Anykščiai

Anykščių centre, ant Šventosios upės kranto, XIX a. I pusėje pastatyti neoklasicistiniai rūmai (seniausias miesto pastatas), kurių pirmąja savininke buvo dvarininkė Okuličiūtė. Dvarelyje lankydavosi dvarininkai reformatai, vėliau čia veikė sukilėlių štabas, buvęs įrengtas slaptas ginklų sandėlis. Aplankius dvarelį, galima pasivaikščioti sutvarkytame Anykščių miesto parke.

ANYKŠČIŲ ŠV. APAŠTALO EVANGELISTO MATO BAŽNYČIA IR APŽVALGOS AIKŠTELĖ

Vilniaus g. 8, Anykščiai


Prieš šimtmetį iškilusi architekto N. Andrejevo suprojektuota neogotikinė raudonų plytų dvibokštė bažnyčia yra aukščiausia Lietuvoje – 79 metrų aukščio bokštai remia dangų ir patys pirmieji pasitinka atvykstančius į Anykščių miestą. Bažnyčioje, į 33 metrų aukštį veda metaliniai laipteliai, kuriuos nesunku įveikti per porą minučių. Užkopę į viršų atsidursite tiesiog po trimis bažnyčios varpais, o aplinkui atsivers nuostabi Anykščių apylinkių panorama.

Ką pamatyti netoliese?

Netoli bažnyčios yra Angelų muziejus – sakralinio meno centras ir B. Buiydaitės memorialinis namas – muziejus.

Angelų muziejui savo sukauptą profesionalių menininkų sukurtų angelų kolekciją padovanojo kultūrininkė Beatričė Kleizaitė-Vasaris.
Čia išvysite Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų Leono Striogos ir Vlado Vildžiūno kūrinius, taip pat nuolatinėje ekspozicijoje pristatomi Leonardo Gutausko, Aloyzo Stasiulevičiaus, Vytauto Igno, Jurgos Ivanauskaitės, Filomenos Linčiūtės, Jono Daniliausko darbai, lietuvių tautodailininkų darbai, lietuvių liaudies menas. 

Vilniaus g. 11, Anykščiai

www.amenucentras.lt

Rašytojos B. Buivydaitės  –  Tyrų Dukters (1895– 1984) memorialinis muziejus saugo pirmosios XX a. lietuvių lyrikės gyvenimo ir kūrybos dvasią. Sodyboje, tarp rašytojos relikvijų, jaučiamas jos kūrinių herojų laikas, šalia namo kuriamas skulptūrų ir gėlių sodas. 

Vilniaus g. 21, Anykščiai

www.baranauskas.lt

MEDŽIŲ LAJŲ TAKAS IR PUNTUKO AKMUO

Medžių lajų takas – tai pirmasis takas Baltijos valstybėse ir visoje Rytų Europoje, kur galima pasivaikščioti medžių lajų lygyje. Kompleksą sudaro: informacinis centras, Medžių lajų takas ir apžvalgos bokštas. Apžvalgos bokšto architektūros motyvu pasirinkta Lietuvos etnokultūrinio regiono Aukštaitijos tautinė juosta. Fasaduose dominuoja juostos motyvas iš rombų. Keliaujant Medžių lajų taku Jus lydės ištraukos iš „Anykščių šilelio“. Nuo informacinio centro iki Medžių lajų tako pradžios 6 pažintinės stotelės, skirtos susipažinti su medžiais bei su gamtos ir kultūros vertybe Puntuko akmenimi.

Puntuko akmuo – antrasis pagal dydį riedulys Lietuvoje, stūkso 6 km į pietus nuo Anykščių, Anykščių šilelio  kraštovaizdžio  draustinyje, netoli  Šventosios.  Tai gamtos, mitologijos ir istorijos paminklas, geologiniu gamtos paminklu paskelbtas 2000 m.
Puntuko akmenyje iškalti Lituanicos lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno bareljefai bei jų testamento žodžiai lietuvių tautai. Šiuos bareljefus ir žodžius Antrojo pasaulinio karo metu, 1943 m. vidurvasarį, per 180 dienų iškalė skulptorius Bronius Pundzius, 10-ųjų skrydžio metinių proga.

Dvaronys, Anykščių rajonas

Ką pamatyti netoliese?

Prie medžių lajų tako nutiestas Anykščių šilelio ekotakas, taip pat galima aplankyti labirintų parką ir apverstą namą.

Ekotaku galima ne tik pasiekti Medžių lajų tako kompleksą, bet ir pasigrožėti išskirtine Anykščių gamta bei netikėčiausiose vietose lankytojus pasitiksiančiomis meninėmis kompozicijomis.
Naująjį, kilometrą besidriekiantį, Ekotaką papuošė anykštėno Žilvino Prano Smalsko medinės skulptūros

Dvaronys, Anykščių rajonas

Labirintų parkas – tai puiki pramoga visoms amžių grupėms. Čia galėsite išbandyti savo laimę bei orientavimosi įgūdžius.
Labirintų parką sudaro trys skirtingi labirintai:

  1. Didysis labirintas. Jūsų tikslas nepasiklysti ir pereiti labirintą;
  2. Apvalusis labirintas. Reikia surasti labirinto centrą bei rasti išėimą;
  3. Lenktynių labirintas. Lenktyniauk su draugu – laimi greitesnis;
  4. Kukurūzų labirintą rugpjūčio-spalio mėnesiais

Apverstas namas yra šalia Labirintų Parko.

Skapiškių kaimas, Anykščių r.

labirintu-parkas.lt

www.apverstasnamas.lt

J. BILIŪNO LAIMĖS ŽIBURYS

Ši kalva senųjų anykštėnų vadinta smėliakalniais, Anykščių „sachara”, nes buvusi plika, pustoma vėjo, be medžių. Šį kalną vienas ar su svečiais dažnai lankydavęs rašytojas Antanas Žukauskas – Vienuolis, grožėdavęsis plačiai atsiveriančiomis Anykščių apylinkėmis. Jis čia vėliau parinkęs vietą Jono Biliūno kapui.  

Liūdiškių g. 28, Anykščiai

Ką pamatyti netoliese?

Netoli Laimės žiburio stūkso Liudiškių piliakalnis. Tyrimai rodo, kad III–V a. čia stovėjusi medinė gynybinė pilis. Miškas išraižytas gilių erozinių kalvų. Piliakalnis įrengtas kalvų masyvo, sudarančio Šventosios viršutinės terasos pakraštį, vadinamo Aruodais, aukščiausioje vietoje, nedidelėje atskiroje kalvoje. 

Liudiškiai, Anykščių raj.

ANYKŠČIŲ REGIONINIO PARKO LANKYTOJŲ CENTRAS

Anykščių regioninio parko lankytojų centro ekspozicijoje susipažinsite su parko išskirtinėmis vertybėmis. Pagrindinė ekspozicijos tema – gamtos ir kultūros paveldas, atsiskleidžiantis gausiuose literatūros kūriniuose.
Ekspozicijoje gausu audiovizualinės medžiagos. Interaktyviuose žemėlapiuose ne tik tiksli objektų padėtis, bet ir išsami informacija apie juos, nuotraukos, videosiužetai. Mėgstančių literatūrą laukia įgarsintos žinomiausių Anykščius garsinusių kūrinių ištraukos. Patogiai įsitaisę ant minkštų „akmenukų“ galėsite peržiūrėti nuolat pildomuose videoterminaluose esančius animacinius ir dokumentinius filmus, įvairius videosiužetus apie Anykščių kraštą.

Anykščių regioninio parko direkcija ir lankytojų centras yra įsikūrę senosios Anykščių dvarvietės teritorijoje. Dvarvietė datuojama XVI-XVII a. Pastatas, kuriame šiuo metu įkurta direkcija ir lankytojų centras, tai 1883 m. pastatyta mokykla (renovuota 2010 m). Mokykloje mokėsi lietuvių literatūros klasikai: Jonas Biliūnas ir Antanas Žukauskas-Vienuolis.

Ką pamatyti netoliese?

Priešais esančiame pastate atidarytas „Cosmos” Paukščių takas, netoliese stovi Šv. Aleksandro Nevskio cerkvė, taip pat galima nuvažiuoti papramogauti į „Kalitos“ pramogų ir sporto centrą.

„Cosmos” Paukščių takas – tai unikali ir vienintelė vieta Baltijos šalyse, kur galima panirti į kosmosą, sustoti akimirkai ant galaktikos krašto ir pažvelgti į begalę žvaigždžių.

J. Biliūno g. 53, Anykščiai

www.pauksciutakas.eu

Pirmoji stačiatikių šventovė Anykščiuose buvo pastatyta XVI a. pr. Didžiosios Lietuvos kunigaikštienės, Lenkijos karalienės Jelenos rūpesčiu. Pasibaigus 1487 – 1494 m. rusų – lietuvių karui, susitaikymo tarp dviejų valstybių vardan, ji susituokė su Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu Aleksandru ir tapo visų stačiatikių Lietuvoje globėja. Į dabartinę cerkvę, pastatytą už valstybės iždo bei tikinčiųjų suaukotus pinigus, Anykščių krašto stačiatikiai įžengė 1873 m.

J. Biliūno g. 57, Anykščiai

Kalitos kalnas siūlo išties išskirtines pramogas. Labiausiai šį turistinį objektą garsina vasaros rogučių trasa.Trasą sudaro 5 posūkiai, tramplynas ir kilpa, kuriuos įveiksite skriedami 40 km/h greičiu. Svarbiausia, kad vasaros rogutėmis smagiai pralėkti galima tiek vasarą, tiek žiemą.

Ekstremalių pojūčių ištroškusiems parko lankytojams taip pat yra ką išbandyti. Tai Kalitos salto – adrenalino dozę garantuojantis rato formos atrakcionas, kuriame sėdėdami su draugu galite linksmai pasiridinėti po Kalitos parką. 

Šaltuoju metų laiku, Kalitos kalnas pritaikomas kalnų slidinėjimui. Čia žiemą įrengiamos 4 trasos, kurių ilgis svyruoja nuo 200 iki 400 metrų.

Kalno g. 25, Anykščiai

www.kalitoskalnas.lt

BURBIŠKIO DVARAS

Burbiškio dvaras yra  įsikūręs netoli Rubikių ežero, 8 km nuo Anykščių. Vaizdingame Anykštos upės kairiajame krante. Iš tolo akį patraukia stilingi rūmai – XIX a. architektūros paminklas, neoklasicizmo epochos perlas, užburiantis subtilumu ir elegancija. Grakščiai prigludęs parkas, kuriame išlikę daugiau kaip 30 rūšių medžių bei krūmų, įsilieja į kraštovaizdžio peizažą lyg išpuoselėta ramybės oazė. Burbiškio dvaro rūmai, 1853 metais pastatyti Lietuvos – Lenkijos didikų Venclovavičių giminės, tebėra vieni gražiausių Anykščių krašte. 

Parko g. 1B, Burbiškio km., Anykščių raj.

www.burbiskis.lt

RUBIKIŲ APŽVALGOS BOKŠTAS

Šalia Bijeikių piliakalnio pastatytas 15 m. bokštas su apžvalgos aikštele, nuo kurios atsiveria nuostabi Rubikių ežero ir apylinkių panorama. Giedrą dieną tolumoje galima pamatyti Burbiškio ir Mačionių kaimus ar Leliūnų bei Debeikių bažnyčių bokštus.

Šalia Bijeikių piliakalnio pastatytas 15 m. bokštas su apžvalgos aikštele, nuo kurios atsiveria nuostabi Rubikių ežero ir apylinkių panorama. Giedrą dieną tolumoje galima pamatyti Burbiškio ir Mačionių kaimus ar Leliūnų bei Debeikių bažnyčių bokštus.

Bijeikiai, Anykščių raj.

Ką pamatyti netoliese?

Šalia stūkso Bijeikių piliakalnis, taip pat pailsėti galima prie ežerų įrengtose Klykūnų ir Dusyno stoyklavietėse.

ŠEIMYNIŠKĖLIŲ PILIAKALNIS

Šį vieną didžiausių ir įspūdingiausių Aukštaitijos piliakalnių, supa du gilūs slėniai, kuriais teka Vorelio ir Volupio upeliai. Kai kurie istorikai mano, jog būtent čia stovėjusi karaliaus Mindaugo Vorutos pilis. Piliakalnio istorinis kompleksas mena vienintelį  Lietuvos karalių Mindaugą. Apžvalgos bokšto ekspozicija supažindina su  buvusios Šeimyniškėlių (Vorutos) pilies – vienos didžiausių medinių pilių Rytų Europoje – istorija, archeologiniais radiniais, XIII–XIV a. kario ginkluote, pilėnų buities daiktais, pilies maketu. Papilio kiemelyje galima šaudyti iš lanko, mėtyti akstį, išbandyti pilėnų kasdienybę: įskelti ugnį, virti arbatą ant laužo, nuvyti vikingų virvutę, tyrinėti eksperimentinėje archeologinėje perkasoje, treniruotis lauko karybos aikštelėje, žaisti senovinius žaidimus, stebėti amatus.

J. Biliūno g. 97A, Anykščiai

ARKLIO MUZIEJUS

Arklio muziejuje – ne tik arklio gadynės žemės darbų ir kaimo ir miesto transporto priemonės, bet ir unikalūs drožinių rinkiniai, arklio istorijos, karybos ekspozicijos. Muziejuje pristatomi amatai, čia darbuojasi audėja, keramikė ir duonelės kepėja, kalvis, medžio drožėjas. Muziejaus teritorijoje galima pajodinėti, pasivažinėti vežimaičiu  ar važiu, pasisupti sūpuoklėmis.

Muziejaus g. 4, Niūronys, Anykščių r.

www.arkliomuziejus.lt

Ką pamatyti netoliese?

Pabuvojus Arklio muziejuje taip pat galima aplankyti J. Biliūno sodybą – muziejų, Pavarių akmenį ir liepą bei Variaus atodangą.

Gimtoji rašytojo J. Biliūno (1879 –1907) sodyba-muziejus yra autentiškas lyrinės lietuvių prozos pradininko kūrybos versmių liudininkas. Muziejuje eksponuojami Biliūnų giminės daiktai, rašytojo knygos, nuotraukos, tautodailininkų medžio drožiniai pagal J. Biliūno apsakymus.

K. Trajecko g. 5, Niūronys, Anykščių raj.

www.baranauskas.lt

Pavarių akmens matmenys (virš žemės esančios jo dalies): aukštis – 2 m, ilgis – 4,35 m, plotis – 3,89 m. Didžiausia horizontali apimtis yra 13,8 m. Riedulį sudaranti uoliena yra juosvai rudas granitas su biotitu, kitaip dar vadinamas rapakiviu. 1964 m. šis akmuo buvo paskelbtas respublikinės reikšmės geologijos paminklu.

Pavarės II kaimas, Anykščių r.

Mažalapės liepos aukštis yra 20 m, o kamieno apimtis – 4,70 m. Kamienas šakojasis į šešias didžiules šakas. Liepos lajos aukštis yra 12 m, o plotis 16 m. 

Pavarės II kaimas, Anykščių r.

Variaus atodangos aukštis − 15 m, absoliutus aukštis (nuo jūros vandens lygio) apie 98,5 m, ilgis palei Variaus upę − apie 26 m. Variaus atodangos kvartero storymei būdingos ledyno sustumtos ir suraukšlėtos nuogulos.

Variaus atodangos aplinka sutvarkyta, čia pastatyti informaciniai stendai, įrengtos apžvalgos aikštelės

Pavariai, Anykščių rajonas

INFORMACIJA PARENGTA PAGAL www.infoanyksciai.lt

NUOTRAUKOS www,infoanyksciai.lt, www.visitaukstaitija.lt, wikipedia.org.